Header Image

Pointscore 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 8   (6/11/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:42:31 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
DNC 184 Secret Weapon Lori Chappel DNC     0.416   3.0   Vxone Alf Jonas Emily Dahl 0.829  
DNC 242 Green Wissel Nic Douglass DNC     0.503   3.0   Vxone Andrew Snell 0.829  
DNC 281 Let's Be Natural Ben Pfitzner DNC     0.498   3.0   Vxone Joseph McCauley 0.829  
DNC 318 Hemi-Fireball Peter Manley DNC     0.481   3.0   Vxone Ed Louis 0.829  
DNF 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Andre Webster DNF     0.510   1.0   Vxone Andrew Reed Robin Malpas 0.829  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:35
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 16896 Final Fling Peter Manley   16:37:52 02:02:52 0.732 01:58:20 1.0 0.756 Hobie18 Sonya Gasser 76.000 02:41:40
2 3128 Funrunner Tim Adams   17:26:27 02:51:27 0.655 02:07:37 2.0 0.667 Maricat4.3SuperSloop 88.000 03:14:50
3 113 Stayin Alive Rob Saunders   16:45:55 02:10:55 0.719 02:14:29 3.0 0.719 F16 (Viper Dckswpr) 70.000 03:07:02
4 6360 Hobie 17 Stefan Ochsenbein   17:15:24 02:40:24 0.695 02:19:21 4.0 0.687 Hobie17 80.000 03:20:30
5 6501 Olive Green 17 Leigh Nielsen   17:26:15 02:51:15 0.684 02:26:25 5.0 0.665 Hobie17 80.000 03:34:04
6 2329 Relentless John O'Donnell   17:24:28 02:49:28 0.689 02:27:48 6.0 0.668 Hobie17Nonstandard 79.000 03:34:31
DNC 067 On Reflection Robert Mahony DNC     0.765   9.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
DNC 223 Fang Sam Bylett DNC     0.732   9.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
DNC 705 Impatience Sean Costello DNC     0.720   9.0   Nacra5.8NaPin 71.000  
DNC 1745 Red Beard Shane Kershaw DNC     0.819   9.0   Mosquito 81.500  
DNC 1765 Harvey Zoe Kershaw DNC     0.746   9.0   Mosquito 81.500  
DNC 2778 Darren Mark Louis DNC     0.771   9.0   Wazp 65.000  
DNC 6438 Happy Daz Daryl Riding DNC     0.695   9.0   Hobie17Nonstandard 79.000  
DNC 62579 One Up Derek Young DNC     0.786   9.0   Hobie14Turbo 91.000  
DNC 112281 Parallelogram Steve Swinsburg DNC     0.712   9.0   Hobie16 80.500  

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 222 Once Bitten Rod Charles   17:38:51 02:42:51 0.590 01:16:23 1.0 0.601 Spider 22 MkI OAK Sarah Kennedy Dawn Gillies 0.795 02:09:28
2 5900 Next Question Paul Cohen   17:13:07 02:17:07 0.776 01:20:45 2.0 0.776 Elliott 5.9 Stephen Cartwright Amanda Munn 0.759 01:44:04
3 8009 Rumcay David Smith   17:23:12 02:27:12 0.752 01:23:34 3.0 0.744 Clubman 8 Adventurer Nick Pearson Peter Blanchard 0.755 01:51:08
4 17 Harken James Allen   16:58:31 02:02:31 0.800 01:25:10 4.0 0.786 Magic25 Brendon Wright David Hall 0.869 01:46:28
DNC 11 Bite Me Trevor Golding DNC     0.726   7.0   Spider 24 OAK Alan Green Leanne Naumann 0.755  
DNC 80 Untamed Heinz Schlimbach DNC     0.758   7.0   Spider 22 MkI OAK Cass Schlimbach Tom Thorek 0.795  
DNC 236 Big Deal Matthew Francis DNC     0.704   7.0   Rl24dksqutop Deborah Blackman 0.769  
DNC 2965 Alchemy Michael Podolak DNC     0.758   7.0   Elliott 5.9 Peter Barter 0.759  
DNC C2 Just a Toy John Whitfield DNC     0.800   7.0   Thompson9 OAK Daryl Whitfield 0.978  

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 115 More Mischief Ian Hawke   17:29:45 02:33:45 0.775 01:29:29 1.0 0.789 Castle 650 Tristan O'Brien 0.751 01:55:28
2 145 Starlight John Wade   17:37:03 02:41:03 0.769 01:33:01 2.0 0.773 Castle 650 0.751 02:00:57
3 37 Pathfinder Peter Taylor   17:41:29 02:45:29 0.821 01:34:26 3.0 0.821 Adams 21 Adam Taylor Geoff Howarth 0.695 01:55:01
4 24 Morticia Shane Kershaw   17:47:22 02:51:22 0.795 01:34:41 4.0 0.794 Adams 21 Col Durran Zoe Kershaw 0.695 01:59:06
5 52 Mate Juan Guerschman   17:46:15 02:50:15 0.768 01:38:12 5.0 0.758 Castle 650 Luciana Porfirio 0.751 02:07:52
6 3510 Dijon Michael Fitzsimons   17:50:32 02:54:32 0.784 01:38:15 6.0 0.774 Timpenny 670 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons 0.718 02:05:19
DNC 20 Billie Paddy Hodgman DNC     0.790   9.0   Adams 21 John Jacobi Will Howard 0.695  
DNC 116 Helms Deep Peter Brown DNC     0.774   9.0   Castle 650 Steve Kingham Stuart McKellar 0.751  
DNC 134 White Knight Richard Hart DNC     0.769   9.0   Castle 650 Sue Hart 0.751  
DNC 137 Redback Ian Brokenshire DNC     0.788   9.0   Castle 650 Peter Hallams John Boden 0.751  
DNC 0065 Rosie Red Mal Gahan DNC     0.767   9.0   NorwalkisSharpie23 Clyde Wheatland 0.705  

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:41
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 3594 Reliance Ffeighteen Peter Forster   17:11:41 02:30:41 0.805 01:51:17 1.0 0.806 FlyingFifteen** Will Howard 109.000 02:18:14
2 569 Afterthought Leo O'Keefe   17:22:13 02:41:13 0.822 01:51:50 2.0 0.822 Impulse 118.500 02:16:03
3 3620 Maybe Knot Bruce McLennan   17:20:10 02:39:10 0.787 01:54:56 3.0 0.780 FlyingFifteen** Peter Strauch 109.000 02:26:02
4 3745 Splash Peter Fullagar   17:24:55 02:43:55 0.768 01:55:30 4.0 0.760 FlyingFifteen** Ross Pover 109.000 02:30:23
DNC 21 Phantom Finn Ric Noble DNC     0.737   7.0   Finn 112.000  
DNC 206 More F@ Matthew Mitchell DNC     0.860   7.0   Finn 112.000  
DNC 1343 Solia Shaun Humphrys DNC     0.806   7.0   Rs400 Viv O'Connell 99.600  
DNC 3107 Eagle Fang Ben Thompson DNC     0.725   7.0   RsAero7 112.500  
DNC 3118 Raptor Rohan Armstrong DNC     0.768   7.0   RsAero7 112.500  
DNC 3119 Yukkakaka Adam Scott DNC     0.800   7.0   Rsaero9 109.300  

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 202799 Dash Rick Longbottom   16:29:32 01:36:32 0.821 01:09:32 1.0 0.827 Laser 114.000 01:24:41
2 206004 Misties Fool Tony Ryan   16:29:29 01:36:29 0.825 01:09:49 2.0 0.830 Laser 114.000 01:24:38
3 206413 Gladiator Shane Gaddes   16:28:58 01:35:58 0.845 01:11:08 3.0 0.845 Laser 114.000 01:24:11
4 203797 Lasser Martin Linsley   16:41:11 01:48:11 0.866 01:22:11 4.0 0.837 Laser 114.000 01:34:54
5 212899 Zoom Max Williams   16:45:55 01:52:55 0.833 01:22:30 5.0 0.805 Laser 114.000 01:39:03
6 190356 Jemeraire Donald Puttick   16:58:27 02:05:27 0.824 01:30:41 6.0 0.797 Laser 114.000 01:50:03
DNC 110 Remarkable Ed Louis DNC     0.854   9.0   Laser 114.000  
DNC 121084 Poly Sean Ahern DNC     0.760   9.0   Laser 114.000  
DNC 152881 Lucky Jeremy Nolan DNC     0.768   9.0   Laser 114.000  
DNC 193159 Miss Vanuatu David Chick DNC     0.824   9.0   Laser 114.000  
DNC 202722 Ankle Biter Stuart Allan DNC     0.795   9.0   Laser 114.000  
DNC 218144 Aeolus Julian Taylor DNC     0.830   9.0   Laser 114.000  
OCS 202645 Boat of Pain Bruce Paine OCS     0.875   7.0   Laser 114.000  

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 217855 Crocks n Socks Matthew Power   16:29:21 01:36:21 0.800 01:01:40 1.0 0.804 Laser4.7 125.000 01:17:05
2 51977 Seeweed Poppy Smith   16:30:08 01:37:08 0.742 01:02:40 2.0 0.742 420 James Hawes 115.000 01:24:28
3 62 Knot 4 Sail Angus McLaughlin   16:29:28 01:36:28 0.800 01:05:07 3.0 0.790 LaserRadial 118.500 01:21:24
4 4 Wensleydale Charlie Walker   16:43:45 01:50:45 0.798 01:09:19 4.0 0.772 Pacer Laura Phipps 127.500 01:26:52
5 D20 Susan Cedric Johnson   17:04:50 02:11:50 0.800 01:24:22 5.0 0.773 Laser4.7 125.000 01:45:28
DNC 1624 Southern Aurora Steph McLennan DNC     0.800   8.0   Sabre 127.000  
DNC 182980 Zipper Ed Alexander DNC     0.789   8.0   Laser4.7 125.000  

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:47
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 1354 Capital Chemist Jeff Ibbotson   16:41:23 01:54:23 0.672 46:18 1.0 0.694 Hansa 303 166.000 01:08:54
2 2682 Hypatia Debbie Paton   16:58:19 02:11:19 0.691 54:40 2.0 0.691 Hansa 303 166.000 01:19:06
3 1797 Lord Tavener Matt Hanley   17:01:46 02:14:46 0.728 59:06 3.0 0.710 Hansa 303 166.000 01:21:11
4 695 Deyellobote Gerda Lambeck   16:58:11 02:11:11 0.763 01:00:18 4.0 0.739 Hansa 303 166.000 01:19:02
DNC 2614 Unity Allister Peek DNC     0.720   7.0   Hansa 303 166.000  
DNC 2773 George Bronwyn Ponder DNC     0.724   7.0   Hansa 303 166.000  
DNC 57924 Ship of Theseus Soren Mansted DNC     0.660   7.0   Mirror Imogen Mansted 143.000  
DNC CYC3 TopCed Cedric Johnson DNC     0.716   7.0   Topper 139.000  

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:47
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 1403 Hike 10.0 Alex Power   16:18:10 01:31:10 0.800 42:54 1.0 0.800 Optimist 170.000 53:38
2 1033 River Rat Jeremy Jorand   16:44:33 01:57:33 0.800 55:19 2.0 0.773 Optimist 170.000 01:09:09
3 534 Tigger Tack Thomas Fisher   16:45:31 01:58:31 0.800 55:46 3.0 0.773 Optimist 170.000 01:09:43
DNC 382 Rocketship Dexter Swinsburg DNC     0.797   6.0   Optimist 170.000  



Results by : TopYacht

Footer Image