Header Image

Pointscore 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 5   (9/10/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:26:06 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 184 Secret Weapon Lori Chappel ABN     0.416   0.0   Vxone Alf Jonas Emily Dahl 0.829  
ABN 242 Green Wissel Nic Douglass ABN     0.503   0.0   Vxone Andrew Snell 0.829  
ABN 281 Let's Be Natural Ben Pfitzner ABN     0.498   0.0   Vxone Joseph McCauley 0.829  
ABN 318 Hemi-Fireball Peter Manley ABN     0.481   0.0   Vxone Ed Louis 0.829  
ABN 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Andre Webster ABN     0.510   0.0   Vxone Andrew Reed Robin Malpas 0.829  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 067 On Reflection Robert Mahony ABN     0.765   0.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
ABN 113 Stayin Alive Rob Saunders ABN     0.719   0.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
ABN 705 Impatience Sean Costello ABN     0.720   0.0   Nacra5.8NaPin 71.000  
ABN 1745 Red Beard Shane Kershaw ABN     0.819   0.0   Mosquito 81.500  
ABN 1765 Harvey Zoe Kershaw ABN     0.746   0.0   Mosquito 81.500  
ABN 2329 Relentless John O'Donnell ABN     0.689   0.0   Hobie17Nonstandard 79.000  
ABN 2778 Darren Mark Louis ABN     0.771   0.0   Wazp 65.000  
ABN 6360 Hobie 17 Stefan Ochsenbein ABN     0.695   0.0   Hobie17 80.000  
ABN 6438 Happy Daz Daryl Riding ABN     0.695   0.0   Hobie17Nonstandard 79.000  
ABN 6501 Olive Green 17 Leigh Nielsen ABN     0.684   0.0   Hobie17 80.000  
ABN 16896 Final Fling Peter Manley ABN     0.732   0.0   Hobie18 Sonya Gasser 76.000  
ABN 62579 One Up Derek Young ABN     0.786   0.0   Hobie14Turbo 91.000  
ABN 112281 Parallelogram Steve Swinsburg ABN     0.712   0.0   Hobie16 80.500  

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 11 Bite Me Trevor Golding ABN     0.726   0.0   Spider 24 OAK Alan Green Leanne Naumann 0.755  
ABN 222 Once Bitten Rod Charles ABN     0.590   0.0   Spider 22 MkI OAK Sarah Kennedy Dawn Gillies 0.795  
ABN 236 Big Deal Matthew Francis ABN     0.704   0.0   Rl24dksqutop Deborah Blackman 0.769  
ABN 2965 Alchemy Michael Podolak ABN     0.758   0.0   Elliott 5.9 Peter Barter 0.759  
ABN 5900 Next Question Paul Cohen ABN     0.776   0.0   Elliott 5.9 Stephen Cartwright Amanda Munn 0.759  
ABN C2 Just a Toy John Whitfield ABN     0.800   0.0   Thompson9 OAK Daryl Whitfield 0.978  

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 20 Billie Paddy Hodgman ABN     0.790   0.0   Adams 21 John Jacobi Will Howard 0.695  
ABN 24 Morticia Shane Kershaw ABN     0.795   0.0   Adams 21 Col Durran Zoe Kershaw 0.695  
ABN 52 Mate Juan Guerschman ABN     0.768   0.0   Castle 650 Luciana Porfirio 0.751  
ABN 115 More Mischief Ian Hawke ABN     0.775   0.0   Castle 650 Tristan O'Brien Marcus Watson 0.751  
ABN 116 Helms Deep Peter Brown ABN     0.774   0.0   Castle 650 Steve Kingham Stuart McKellar 0.751  
ABN 134 White Knight Richard Hart ABN     0.769   0.0   Castle 650 Sue Hart 0.751  
ABN 137 Redback Ian Brokenshire ABN     0.788   0.0   Castle 650 Peter Hallams John Boden 0.751  
ABN 145 Starlight John Wade ABN     0.769   0.0   Castle 650 0.751  
ABN 0065 Rosie Red Mal Gahan ABN     0.767   0.0   NorwalkisSharpie23 Clyde Wheatland 0.705  
ABN 3510 Dijon Michael Fitzsimons ABN     0.784   0.0   Timpenny 670 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons 0.718  

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 21 Phantom Finn Ric Noble ABN     0.737   0.0   Finn 112.000  
ABN 206 More F@ Matthew Mitchell ABN     0.860   0.0   Finn 112.000  
ABN 569 Afterthought Leo O'Keefe ABN     0.822   0.0   Impulse 118.500  
ABN 1343 Solia Shaun Humphrys ABN     0.806   0.0   Rs400 Viv O'Connell 99.600  
ABN 3107 Eagle Fang Ben Thompson ABN     0.725   0.0   RsAero7 112.500  
ABN 3118 Raptor Rohan Armstrong ABN     0.768   0.0   RsAero7 112.500  
ABN 3119 Yukkakaka Adam Scott ABN     0.800   0.0   Rsaero9 109.300  
ABN 3594 Reliance Ffeighteen Peter Forster ABN     0.805   0.0   FlyingFifteen** Will Howard 109.000  
ABN 3620 Maybe Knot Bruce McLennan ABN     0.787   0.0   FlyingFifteen** Peter Strauch 109.000  
ABN 3745 Splash Peter Fullagar ABN     0.768   0.0   FlyingFifteen** Ross Pover 109.000  

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 110 Remarkable Ed Louis ABN     0.854   0.0   Laser 114.000  
ABN 121084 Poly Sean Ahern ABN     0.760   0.0   Laser 114.000  
ABN 152881 Lucky Jeremy Nolan ABN     0.768   0.0   Laser 114.000  
ABN 190356 Jemeraire Donald Puttick ABN     0.824   0.0   Laser 114.000  
ABN 202645 Boat of Pain Bruce Paine ABN     0.875   0.0   Laser 114.000  
ABN 202722 Ankle Biter Stuart Allan ABN     0.795   0.0   Laser 114.000  
ABN 202799 Dash Rick Longbottom ABN     0.821   0.0   Laser 114.000  
ABN 203797 Lasser Martin Linsley ABN     0.866   0.0   Laser 114.000  
ABN 206004 Misties Fool Tony Ryan ABN     0.825   0.0   Laser 114.000  
ABN 206413 Gladiator Shane Gaddes ABN     0.845   0.0   Laser 114.000  
ABN 212899 Zoom Max Williams ABN     0.833   0.0   Laser 114.000  
ABN 218144 Aeolus Julian Taylor ABN     0.830   0.0   Laser 114.000  

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 4 Wensleydale Charlie Walker ABN     0.798   0.0   Pacer Laura Phipps 127.500  
ABN 1624 Southern Aurora Steph McLennan ABN     0.800   0.0   Sabre 127.000  
ABN 182980 Zipper Ed Alexander ABN     0.789   0.0   Laser4.7 125.000  
ABN 217855 Crocks n Socks Matthew Power ABN     0.800   0.0   Laser4.7 125.000  

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 695 Deyellobote Gerda Lambeck ABN     0.763   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 1797 Lord Tavener Matt Hanley ABN     0.728   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2614 Unity Allister Peek ABN     0.720   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2682 Hypatia Debbie Paton ABN     0.691   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2773 George Bronwyn Ponder ABN     0.724   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 57924 Ship of Theseus Soren Mansted ABN     0.660   0.0   Mirror Imogen Mansted 143.000  
ABN CYC3 TopCed Cedric Johnson ABN     0.716   0.0   Topper 139.000  

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 382 Rocketship Dexter Swinsburg ABN     0.797   0.0   Optimist 170.000  
ABN 1403 Hike 10.0 Alex Power ABN     0.800   0.0   Optimist 170.000  



Results by : TopYacht

Footer Image