Header Image

Pointscore 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 4   (2/10/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:22:24 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 184 Secret Weapon Lori Chappel   15:13:10 01:10:10 0.416 24:12 1.0 0.416 Vxone Alf Jonas Emily Dahl 0.829 58:10
DNC 242 Green Wissel Nic Douglass DNC     0.503   4.0   Vxone Andrew Snell 0.829  
DNC 281 Let's Be Natural Ben Pfitzner DNC     0.498   4.0   Vxone Joseph McCauley 0.829  
DNC 318 Hemi-Fireball Peter Manley DNC     0.481   4.0   Vxone Ed Louis 0.829  
DNC 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Andre Webster DNC     0.510   4.0   Vxone Andrew Reed Robin Malpas 0.829  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 2329 Relentless John O'Donnell   14:59:12 56:12 0.681 48:26 1.0 0.689 Hobie17Nonstandard 79.000 01:11:08
2 6438 Happy Daz Daryl Riding   15:00:02 57:02 0.695 50:11 2.0 0.695 Hobie17Nonstandard 79.000 01:12:12
3 62579 One Up Derek Young   15:02:21 59:21 0.795 51:51 3.0 0.786 Hobie14Turbo 91.000 01:05:13
4 6501 Olive Green 17 Leigh Nielsen   15:16:57 01:13:57 0.708 01:05:27 4.0 0.684 Hobie17 80.000 01:32:26
DNC 067 On Reflection Robert Mahony DNC     0.765   7.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
DNC 113 Stayin Alive Rob Saunders DNC     0.719   7.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
DNC 1745 Red Beard Shane Kershaw DNC     0.819   7.0   Mosquito 81.500  
DNC 1765 Harvey Zoe Kershaw DNC     0.746   7.0   Mosquito 81.500  
DNC 2778 Darren Mark Louis DNC     0.771   7.0   Wazp 65.000  
DNC 6360 Hobie 17 Stefan Ochsenbein DNC     0.695   7.0   Hobie17 80.000  
DNC 16896 Final Fling Peter Manley DNC     0.732   7.0   Hobie18 Sonya Gasser 76.000  
DNC 112281 Parallelogram Steve Swinsburg DNC     0.712   7.0   Hobie16 80.500  
DUT 705 Impatience Sean Costello DUT     0.720       Nacra5.8NaPin 71.000  

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 11 Bite Me Trevor Golding   15:09:40 57:40 0.726 31:36 1.0 0.726 Spider 24 OAK Alan Green Leanne Naumann 0.755 43:32
2 236 Big Deal Matthew Francis   15:14:26 01:02:26 0.727 34:54 2.0 0.704 Rl24dksqutop Deborah Blackman 0.769 48:01
3 5900 Next Question Paul Cohen   15:21:03 01:09:03 0.803 42:05 3.0 0.776 Elliott 5.9 Stephen Cartwright Amanda Munn 0.759 52:24
DNC C2 Just a Toy John Whitfield DNC     0.800   6.0   Thompson9 OAK Daryl Whitfield 0.978  
DUT 222 Once Bitten Rod Charles DUT     0.590       Spider 22 MkI OAK Sarah Kennedy Dawn Gillies 0.795  

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 145 Starlight John Wade   15:16:30 01:04:30 0.769 37:15 1.0 0.769 Castle 650 0.751 48:26
2 24 Morticia Shane Kershaw   15:23:00 01:11:00 0.815 40:13 2.0 0.795 Adams 21 Col Durran Zoe Kershaw 0.695 49:21
3 0065 Rosie Red Mal Gahan   15:52:03 01:40:03 0.793 55:56 3.0 0.767 NorwalkisSharpie23 Clyde Wheatland 0.705 01:10:32
DNC 20 Billie Paddy Hodgman DNC     0.790   6.0   Adams 21 John Jacobi Will Howard 0.695  
DNC 52 Mate Juan Guerschman DNC     0.768   6.0   Castle 650 Luciana Porfirio 0.751  
DNC 115 More Mischief Ian Hawke DNC     0.775   6.0   Castle 650 Tristan O'Brien Marcus Watson 0.751  
DNC 116 Helms Deep Peter Brown DNC     0.774   6.0   Castle 650 Steve Kingham Stuart McKellar 0.751  
DNC 134 White Knight Richard Hart DNC     0.769   6.0   Castle 650 Sue Hart 0.751  
DNC 137 Redback Ian Brokenshire DNC     0.788   6.0   Castle 650 Peter Hallams John Boden 0.751  
DNC 3510 Dijon Michael Fitzsimons DNC     0.784   6.0   Timpenny 670 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons 0.718  

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 3118 Raptor Rohan Armstrong   15:31:48 01:16:48 0.762 52:01 1.0 0.768 RsAero7 112.500 01:08:16
2 569 Afterthought Leo O'Keefe   15:31:44 01:16:44 0.822 53:14 2.0 0.822 Impulse 118.500 01:04:45
3 3745 Splash Peter Fullagar   15:31:42 01:16:42 0.773 54:24 3.0 0.768 FlyingFifteen** Ross Pover 109.000 01:10:22
4 3620 Maybe Knot Bruce McLennan   15:29:55 01:14:55 0.794 54:34 4.0 0.787 FlyingFifteen** Peter Strauch 109.000 01:08:44
5 3594 Reliance Ffeighteen Peter Forster   15:31:40 01:16:40 0.829 58:18 5.0 0.805 FlyingFifteen** Will Howard 109.000 01:10:20
DNC 21 Phantom Finn Ric Noble DNC     0.737   8.0   Finn 112.000  
DNC 206 More F@ Matthew Mitchell DNC     0.860   8.0   Finn 112.000  
DNC 1343 Solia Shaun Humphrys DNC     0.806   8.0   Rs400 Viv O'Connell 99.600  
DNC 3107 Eagle Fang Ben Thompson DNC     0.725   8.0   RsAero7 112.500  
DNC 3119 Yukkakaka Adam Scott DNC     0.800   8.0   Rsaero9 109.300  

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 203797 Lasser Martin Linsley   15:23:10 01:05:10 0.838 47:54 1.0 0.866 Laser 114.000 57:10
2 190356 Jemeraire Donald Puttick   15:32:25 01:14:25 0.824 53:48 2.0 0.824 Laser 114.000 01:05:17
3 206413 Gladiator Shane Gaddes   15:31:38 01:13:38 0.851 54:58 3.0 0.845 Laser 114.000 01:04:35
4 110 Remarkable Ed Louis   15:31:46 01:13:46 0.865 55:58 4.0 0.854 Laser 114.000 01:04:42
DNC 121084 Poly Sean Ahern DNC     0.760   8.0   Laser 114.000  
DNC 152881 Lucky Jeremy Nolan DNC     0.768   8.0   Laser 114.000  
DNC 202645 Boat of Pain Bruce Paine DNC     0.875   8.0   Laser 114.000  
DNC 202722 Ankle Biter Stuart Allan DNC     0.795   8.0   Laser 114.000  
DNC 202799 Dash Rick Longbottom DNC     0.821   8.0   Laser 114.000  
DNC 212899 Zoom Max Williams DNC     0.833   8.0   Laser 114.000  
DNC 218144 Aeolus Julian Taylor DNC     0.830   8.0   Laser 114.000  
RET 206004 Misties Fool Tony Ryan RET     0.825   6.0   Laser 114.000  

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 182980 Zipper Ed Alexander   15:32:22 01:14:22 0.789 46:57 1.0 0.789 Laser4.7 125.000 59:30
2 4 Wensleydale Charlie Walker   15:33:28 01:15:28 0.800 47:21 2.0 0.798 Pacer Laura Phipps 127.500 59:11
DNC 217855 Crocks n Socks Matthew Power DNC     0.800   5.0   Laser4.7 125.000  
DUT 1624 Southern Aurora Steph McLennan DUT     0.800       Sabre 127.000  

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 1797 Lord Tavener Matt Hanley   15:52:47 01:31:47 0.728 40:16 1.0 0.728 Hansa 303 166.000 55:18
DNC 2338 Deyellobote Gerda Lambeck DNC     0.763   6.0   Hansa 303 166.000  
DNC 2682 Hypatia Debbie Paton DNC     0.691   6.0   Hansa 303 166.000  
DNC 2773 George Bronwyn Ponder DNC     0.724   6.0   Hansa 303 166.000  
DNC 57924 Ship of Theseus Soren Mansted DNC     0.660   6.0   Mirror Imogen Mansted 143.000  
RET 2614 Unity Allister Peek RET     0.720   4.0   Hansa 303 166.000  
RET CYC3 TopCed Cedric Johnson RET     0.716   4.0   Topper 139.000  

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
DNC 382 Rocketship Dexter Swinsburg DNC     0.797   4.0   Optimist 170.000  
RET 1403 Hike 10.0 Alex Power RET     0.800   2.0   Optimist 170.000  



Results by : TopYacht

Footer Image