Header Image

Pointscore 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 3   (25/09/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:22:02 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 184 Secret Weapon Lori Chappel ABN     0.416   0.0   Vxone Alf Jonas Emily Dahl 0.829  
ABN 242 Green Wissel Nic Douglass ABN     0.503   0.0   Vxone Andrew Snell 0.829  
ABN 281 Let's Be Natural Ben Pfitzner ABN     0.498   0.0   Vxone Joseph McCauley 0.829  
ABN 318 Hemi-Fireball Peter Manley ABN     0.481   0.0   Vxone Ed Louis 0.829  
ABN 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Andre Webster ABN     0.510   0.0   Vxone Andrew Reed Robin Malpas 0.829  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 1745 Red Beard Shane Kershaw   15:04:18 01:01:18 0.797 59:57 1.0 0.819 Mosquito 81.500 01:15:13
2 62579 One Up Derek Young   15:17:19 01:14:19 0.795 01:04:56 2.0 0.795 Hobie14Turbo 91.000 01:21:40
3 6438 Happy Daz Daryl Riding   15:18:26 01:15:26 0.703 01:07:08 3.0 0.695 Hobie17Nonstandard 79.000 01:35:29
4 112281 Parallelogram Steve Swinsburg   15:21:20 01:18:20 0.735 01:11:31 4.0 0.712 Hobie16 80.500 01:37:18
DNC 113 Stayin Alive Rob Saunders DNC     0.719   9.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
DNC 1765 Harvey Zoe Kershaw DNC     0.746   9.0   Mosquito 81.500  
DNC 2778 Darren Mark Louis DNC     0.771   9.0   Wazp 65.000  
DNC 16896 Final Fling Peter Manley DNC     0.732   9.0   Hobie18 Sonya Gasser 76.000  
DUT 2329 Relentless John O'Donnell DUT     0.681       Hobie17Nonstandard 79.000  
DUT 6360 Hobie 17 Stefan Ochsenbein DUT     0.695       Hobie17 80.000  
DUT 6501 Olive Green 17 Leigh Nielsen DUT     0.708       Hobie17 80.000  
RET 067 On Reflection Robert Mahony RET     0.765   7.0   F16 (Viper Dckswpr) 70.000  
RET 705 Impatience Sean Costello RET     0.720   7.0   Nacra5.8NaPin 71.000  

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 222 Once Bitten Rod Charles   15:33:14 01:27:14 0.590 40:55 1.0 0.590 Spider 22 MkI OAK Sarah Kennedy Dawn Gillies 0.795 01:09:21
2 11 Bite Me Trevor Golding   15:34:09 01:28:09 0.751 49:59 2.0 0.726 Spider 24 OAK Alan Green Leanne Naumann 0.755 01:06:33
3 236 Big Deal Matthew Francis   15:33:17 01:27:17 0.752 50:28 3.0 0.727 Rl24dksqutop Deborah Blackman 0.769 01:07:07
DNC 5900 Next Question Paul Cohen DNC     0.803   6.0   Elliott 5.9 Stephen Cartwright Amanda Munn 0.759  
DNC C2 Just a Toy John Whitfield DNC     0.800   6.0   Thompson9 OAK Daryl Whitfield 0.978  

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 52 Mate Juan Guerschman   15:42:49 01:36:49 0.768 55:51 1.0 0.768 Castle 650 Luciana Porfirio 0.751 01:12:43
2 145 Starlight John Wade   15:45:21 01:39:21 0.780 58:12 2.0 0.769 Castle 650 0.751 01:14:37
DNC 20 Billie Paddy Hodgman DNC     0.790   7.0   Adams 21 John Jacobi Will Howard 0.695  
DNC 115 More Mischief Ian Hawke DNC     0.775   7.0   Castle 650 Tristan O'Brien Marcus Watson 0.751  
DNC 116 Helms Deep Peter Brown DNC     0.774   7.0   Castle 650 Steve Kingham Stuart McKellar 0.751  
DNC 134 White Knight Richard Hart DNC     0.769   7.0   Castle 650 Sue Hart 0.751  
DNC 137 Redback Ian Brokenshire DNC     0.788   7.0   Castle 650 Peter Hallams John Boden 0.751  
DNC 0065 Rosie Red Mal Gahan DNC     0.793   7.0   NorwalkisSharpie23 Clyde Wheatland 0.705  
RET 24 Morticia Shane Kershaw RET     0.815   5.0   Adams 21 Col Durran Zoe Kershaw 0.695  
RET 3510 Dijon Michael Fitzsimons RET     0.784   5.0   Timpenny 670 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons 0.718  

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 3119 Yukkakaka Adam Scott   15:37:53 01:28:53 0.800 01:05:03 1.0 0.800 Rsaero9 109.300 01:21:19
2 3594 Reliance Ffeighteen Peter Forster   15:37:36 01:28:36 0.843 01:08:31 2.0 0.829 FlyingFifteen** Will Howard 109.000 01:21:17
DNC 206 More F@ Matthew Mitchell DNC     0.860   5.0   Finn 112.000  
DNC 569 Afterthought Leo O'Keefe DNC     0.822   5.0   Impulse 118.500  
DNC 1343 Solia Shaun Humphrys DNC     0.806   5.0   Rs400 Viv O'Connell 99.600  
DNC 3107 Eagle Fang Ben Thompson DNC     0.725   5.0   RsAero7 112.500  
DNC 3118 Raptor Rohan Armstrong DNC     0.762   5.0   RsAero7 112.500  
DNC 3620 Maybe Knot Bruce McLennan DNC     0.794   5.0   FlyingFifteen** Peter Strauch 109.000  

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 121084 Poly Sean Ahern ABN     0.760   0.0   Laser 114.000  
ABN 152881 Lucky Jeremy Nolan ABN     0.768   0.0   Laser 114.000  
ABN 190356 Jemeraire Donald Puttick ABN     0.824   0.0   Laser 114.000  
ABN 202645 Boat of Pain Bruce Paine ABN     0.875   0.0   Laser 114.000  
ABN 202722 Ankle Biter Stuart Allan ABN     0.795   0.0   Laser 114.000  
ABN 202799 Dash Rick Longbottom ABN     0.821   0.0   Laser 114.000  
ABN 203797 Lasser Martin Linsley ABN     0.838   0.0   Laser 114.000  
ABN 206004 Misties Fool Tony Ryan ABN     0.825   0.0   Laser 114.000  
ABN 206413 Gladiator Shane Gaddes ABN     0.851   0.0   Laser 114.000  
ABN 212899 Zoom Max Williams ABN     0.833   0.0   Laser 114.000  
ABN 218144 Aeolus Julian Taylor ABN     0.830   0.0   Laser 114.000  

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 94 Zipper Ed Alexander ABN     0.789   0.0   Laser4.7 125.000  
ABN 1624 Southern Aurora Steph McLennan ABN     0.800   0.0   Sabre 127.000  
ABN 217855 Crocks n Socks Matthew Power ABN     0.800   0.0   Laser4.7 125.000  

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 1797 Lord Tavener Matt Hanley ABN     0.728   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2338 Deyellobote Gerda Lambeck ABN     0.763   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2614 Unity Allister Peek ABN     0.720   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2682 Hypatia Debbie Paton ABN     0.691   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 2773 George Bronwyn Ponder ABN     0.724   0.0   Hansa 303 166.000  
ABN 57924 Ship of Theseus Soren Mansted ABN     0.660   0.0   Mirror Imogen Mansted 143.000  

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Skipper DidNot Fin Tim Elapsd AHC Cor'd T Score CHC Class CREW CREW. TCF TCF Cor d T
ABN 382 Rocketship Dexter Swinsburg ABN     0.797   0.0   Optimist 170.000  
ABN 1403 Hike 10.0 Alex Power ABN     0.800   0.0   Optimist 170.000  



Results by : TopYacht

Footer Image