Header Image

Championship 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 4   (6/11/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:46:04 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
DNC 184 Secret Weapon Vxone Lori Chappel     0.829   3.0 Alf Jonas Emily Dahl
DNC 242 Green Wissel Vxone Nic Douglass     0.829   3.0 Andrew Snell
DNC 281 Let's Be Natural Vxone Ben Pfitzner     0.829   3.0 Joseph McCauley
DNC 318 Hemi-Fireball Vxone Peter Manley     0.829   3.0 Ed Louis
DNF 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Vxone Andre Webster     0.829   1.0 Andrew Reed Robin Malpas

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:35
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 16896 Final Fling Hobie18 Peter Manley 16:37:52 02:02:52 76.000 02:41:40 1.0 Sonya Gasser
2 113 Stayin Alive F16 (Viper Dckswpr) Rob Saunders 16:45:55 02:10:55 70.000 03:07:02 2.0
3 3128 Funrunner Maricat4.3SuperSloop Tim Adams 17:26:27 02:51:27 88.000 03:14:50 3.0
4 6360 Hobie 17 Hobie17 Stefan Ochsenbein 17:15:24 02:40:24 80.000 03:20:30 4.0
5 6501 Olive Green 17 Hobie17 Leigh Nielsen 17:26:15 02:51:15 80.000 03:34:04 5.0
6 2329 Relentless Hobie17Nonstandard John O'Donnell 17:24:28 02:49:28 79.000 03:34:31 6.0
DNC 067 On Reflection F16 (Viper Dckswpr) Robert Mahony     70.000   9.0
DNC 705 Impatience Nacra5.8NaPin Sean Costello     71.000   9.0
DNC 1745 Red Beard Mosquito Shane Kershaw     81.500   9.0
DNC 1765 Harvey Mosquito Zoe Kershaw     81.500   9.0
DNC 2778 Darren Wazp Mark Louis     65.000   9.0
DNC 6438 Happy Daz Hobie17Nonstandard Daryl Riding     79.000   9.0
DNC 62579 One Up Hobie14Turbo Derek Young     91.000   9.0
DNC 112281 Parallelogram Hobie16 Steve Swinsburg     80.500   9.0

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 5900 Next Question Elliott 5.9 Paul Cohen 17:13:07 02:17:07 0.759 01:44:04 1.0 Stephen Cartwright Amanda Munn
2 17 Harken Magic25 James Allen 16:58:31 02:02:31 0.869 01:46:28 2.0 Brendon Wright David Hall
3 8009 Rumcay Clubman 8 Adventurer David Smith 17:23:12 02:27:12 0.755 01:51:08 3.0 Nick Pearson Peter Blanchard
4 222 Once Bitten Spider 22 MkI OAK Rod Charles 17:38:51 02:42:51 0.795 02:09:28 4.0 Sarah Kennedy Dawn Gillies
DNC 11 Bite Me Spider 24 OAK Trevor Golding     0.755   7.0 Alan Green Leanne Naumann
DNC 236 Big Deal Rl24dksqutop Matthew Francis     0.769   7.0 Deborah Blackman
DNC 2965 Alchemy Elliott 5.9 Michael Podolak     0.759   7.0 Peter Barter
DNC C2 Just a Toy Thompson9 OAK John Whitfield     0.978   7.0 Daryl Whitfield

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:56
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 37 Pathfinder Adams 21 Peter Taylor 17:41:29 02:45:29 0.695 01:55:01 1.0 Adam Taylor Geoff Howarth
2 115 More Mischief Castle 650 Ian Hawke 17:29:45 02:33:45 0.751 01:55:28 2.0 Tristan O'Brien
3 24 Morticia Adams 21 Shane Kershaw 17:47:22 02:51:22 0.695 01:59:06 3.0 Col Durran Zoe Kershaw
4 145 Starlight Castle 650 John Wade 17:37:03 02:41:03 0.751 02:00:57 4.0
5 3510 Dijon Timpenny 670 Michael Fitzsimons 17:50:32 02:54:32 0.718 02:05:19 5.0 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons
6 52 Mate Castle 650 Juan Guerschman 17:46:15 02:50:15 0.751 02:07:52 6.0 Luciana Porfirio
DNC 20 Billie Adams 21 Paddy Hodgman     0.695   9.0 John Jacobi Will Howard
DNC 116 Helms Deep Castle 650 Peter Brown     0.751   9.0 Steve Kingham Stuart McKellar
DNC 134 White Knight Castle 650 Richard Hart     0.751   9.0 Sue Hart
DNC 137 Redback Castle 650 Ian Brokenshire     0.751   9.0 Peter Hallams John Boden
DNC 0065 Rosie Red NorwalkisSharpie23 Mal Gahan     0.705   9.0 Clyde Wheatland

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:41
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 569 Afterthought Impulse Leo O'Keefe 17:22:13 02:41:13 118.500 02:16:03 1.0
2 3594 Reliance Ffeighteen FlyingFifteen** Peter Forster 17:11:41 02:30:41 109.000 02:18:14 2.0 Will Howard
3 3620 Maybe Knot FlyingFifteen** Bruce McLennan 17:20:10 02:39:10 109.000 02:26:02 3.0 Peter Strauch
4 3745 Splash FlyingFifteen** Peter Fullagar 17:24:55 02:43:55 109.000 02:30:23 4.0 Ross Pover
DNC 21 Phantom Finn Finn Ric Noble     112.000   7.0
DNC 206 More F@ Finn Matthew Mitchell     112.000   7.0
DNC 1343 Solia Rs400 Shaun Humphrys     99.600   7.0 Viv O'Connell
DNC 3107 Eagle Fang RsAero7 Ben Thompson     112.500   7.0
DNC 3118 Raptor RsAero7 Rohan Armstrong     112.500   7.0
DNC 3119 Yukkakaka Rsaero9 Adam Scott     109.300   7.0

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 206413 Gladiator Laser Shane Gaddes 16:28:58 01:35:58 114.000 01:24:11 1.0
2 206004 Misties Fool Laser Tony Ryan 16:29:29 01:36:29 114.000 01:24:38 2.0
3 202799 Dash Laser Rick Longbottom 16:29:32 01:36:32 114.000 01:24:41 3.0
4 203797 Lasser Laser Martin Linsley 16:41:11 01:48:11 114.000 01:34:54 4.0
5 212899 Zoom Laser Max Williams 16:45:55 01:52:55 114.000 01:39:03 5.0
6 190356 Jemeraire Laser Donald Puttick 16:58:27 02:05:27 114.000 01:50:03 6.0
DNC 121084 Poly Laser Sean Ahern     114.000   9.0
DNC 152881 Lucky Laser Jeremy Nolan     114.000   9.0
DNC 202722 Ankle Biter Laser Stuart Allan     114.000   9.0
DNC 218144 Aeolus Laser Julian Taylor     114.000   9.0
OCS 202645 Boat of Pain Laser Bruce Paine     114.000   7.0

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:53
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 217855 Crocks n Socks Laser4.7 Matthew Power 16:29:21 01:36:21 125.000 01:17:05 1.0
2 62 Knot 4 Sail LaserRadial Angus McLaughlin 16:29:28 01:36:28 118.500 01:21:24 2.0
3 51977 Seeweed 420 Poppy Smith 16:30:08 01:37:08 115.000 01:24:28 3.0 James Hawes
4 4 Wensleydale Pacer Charlie Walker 16:43:45 01:50:45 127.500 01:26:52 4.0 Laura Phipps
5 D20 Susan Laser4.7 Cedric Johnson 17:04:50 02:11:50 125.000 01:45:28 5.0
DNC 1624 Southern Aurora Sabre Steph McLennan     127.000   8.0
DNC 182980 Zipper Laser4.7 Ed Alexander     125.000   8.0

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:47
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 1354 Capital Chemist Hansa 303 Jeff Ibbotson 16:41:23 01:54:23 166.000 01:08:54 1.0
2 695 Deyellobote Hansa 303 Gerda Lambeck 16:58:11 02:11:11 166.000 01:19:02 2.0
3 2682 Hypatia Hansa 303 Debbie Paton 16:58:19 02:11:19 166.000 01:19:06 3.0
4 1797 Lord Tavener Hansa 303 Matt Hanley 17:01:46 02:14:46 166.000 01:21:11 4.0
DNC 2614 Unity Hansa 303 Allister Peek     166.000   7.0
DNC 2773 George Hansa 303 Bronwyn Ponder     166.000   7.0
DNC 57924 Ship of Theseus Mirror Soren Mansted     143.000   7.0 Imogen Mansted

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:47
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 1403 Hike 10.0 Optimist Alex Power 16:18:10 01:31:10 170.000 53:38 1.0
2 1033 River Rat Optimist Jeremy Jorand 16:44:33 01:57:33 170.000 01:09:09 2.0
3 534 Tigger Tack Optimist Thomas Fisher 16:45:31 01:58:31 170.000 01:09:43 3.0
DNC 382 Rocketship Optimist Dexter Swinsburg     170.000   6.0



Results by : TopYacht

Footer Image