Header Image

Championship 22-23

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 1   (18/09/2022) 

Updated:  9/11/2022  3:39:45 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 14:23
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 320 Crouching Tiger Hidden Pillow Vxone Andre Webster 15:13:45 50:45 0.829 42:04 1.0 Andrew Reed Robin Malpas
DNC 318 Hemi-Fireball Vxone Peter Manley     0.829   4.0 Ed Louis

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 14:23
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
DNC 113 Stayin Alive F16 (Viper Dckswpr) Rob Saunders     70.000   4.0
DNC 705 Impatience Nacra5.8NaPin Sean Costello     71.000   4.0
DNC 1745 Red Beard Mosquito Shane Kershaw     81.500   4.0
DNC 1765 Harvey Mosquito Zoe Kershaw     81.500   4.0
DNC 2329 Relentless Hobie17Nonstandard John O'Donnell     79.000   4.0
DNC 6360 Hobie 17 Hobie17 Stefan Ochsenbein     80.000   4.0
DNC 6438 Happy Daz Hobie17Nonstandard Daryl Riding     79.000   4.0
DNC 6501 Olive Green 17 Hobie17 Leigh Nielsen     80.000   4.0
DNC 16896 Final Fling Hobie18 Peter Manley     76.000   4.0 Sonya Gasser
DNC 62579 One Up Hobie14Turbo Derek Young     91.000   4.0
DNC 112281 Parallelogram Hobie16 Steve Swinsburg     80.500   4.0
RET 2778 Darren Wazp Mark Louis     65.000   2.0

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 14:26
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 236 Big Deal Rl24dksqutop Matthew Francis 15:35:57 01:09:57 0.769 53:48 1.0 Deborah Blackman
2 11 Bite Me Spider 24 OAK Trevor Golding 15:39:20 01:13:20 0.755 55:22 2.0 Alan Green Leanne Naumann
DNC C2 Just a Toy Thompson9 OAK John Whitfield     0.978   5.0 Daryl Whitfield
DUT 5900 Next Question Elliott 5.9 Paul Cohen     0.759     Stephen Cartwright Amanda Munn

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 14:26
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 3510 Dijon Timpenny 670 Michael Fitzsimons 15:40:47 01:14:47 0.718 53:42 1.0 Jessie Fitzsimons James Fitzsimons
2 52 Mate Castle 650 Juan Guerschman 15:50:08 01:24:08 0.751 01:03:11 2.0 Luciana Porfirio
DNC 20 Billie Adams 21 Paddy Hodgman     0.695   5.0 John Jacobi Will Howard
DNC 115 More Mischief Castle 650 Ian Hawke     0.751   5.0 Tristan O'Brien
DNC 116 Helms Deep Castle 650 Peter Brown     0.751   5.0 Steve Kingham Stuart McKellar
DNC 137 Redback Castle 650 Ian Brokenshire     0.751   5.0 Peter Hallams John Boden
DNC 145 Starlight Castle 650 John Wade     0.751   5.0
DNC 0065 Rosie Red NorwalkisSharpie23 Mal Gahan     0.705   5.0 Clyde Wheatland
DUT 24 Morticia Adams 21 Shane Kershaw     0.695     Col Durran Zoe Kershaw
DUT 134 White Knight Castle 650 Richard Hart     0.751     Sue Hart

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 14:29
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
DNC 206 More F@ Finn Matthew Mitchell     112.000   3.0
DNC 569 Afterthought Impulse Leo O'Keefe     118.500   3.0
DNC 1343 Solia Rs400 Shaun Humphrys     99.600   3.0 Viv O'Connell
DNC 3107 Eagle Fang RsAero7 Ben Thompson     112.500   3.0
DNC 3118 Raptor RsAero7 Rohan Armstrong     112.500   3.0
DNC 3119 Yukkakaka Rsaero9 Adam Scott     109.300   3.0
DNC 3594 Reliance Ffeighteen FlyingFifteen** Peter Forster     109.000   3.0 Will Howard

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 14:29
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 206413 Gladiator Laser Shane Gaddes 15:31:22 01:02:22 114.000 54:42 1.0
2 218144 Aeolus Laser Julian Taylor 15:33:34 01:04:34 114.000 56:38 2.0
3 202799 Dash Laser Rick Longbottom 15:38:33 01:09:33 114.000 01:01:00 3.0
DNC 121084 Poly Laser Sean Ahern     114.000   8.0
DNC 190356 Jemeraire Laser Donald Puttick     114.000   8.0
DNC 202722 Ankle Biter Laser Stuart Allan     114.000   8.0
DNC 203797 Lasser Laser Martin Linsley     114.000   8.0
DNC 206004 Misties Fool Laser Tony Ryan     114.000   8.0
DNC 212899 Zoom Laser Max Williams     114.000   8.0
RET 152881 Lucky Laser Jeremy Nolan     114.000   6.0
RET 202645 Boat of Pain Laser Bruce Paine     114.000   6.0

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 14:32
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
1 217855 Crocks n Socks Laser4.7 Matthew Power 15:19:30 47:30 125.000 38:00 1.0
2 94 Zipper Laser4.7 Ed Alexander 15:21:00 49:00 125.000 39:12 2.0
DNC 1624 Southern Aurora Sabre Steph McLennan     127.000   5.0

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 14:32
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
DNC 1797 Lord Tavener Hansa 303 Matt Hanley     166.000   4.0
DNC 2614 Unity Hansa 303 Allister Peek     166.000   4.0
DNC 2682 Hypatia Hansa 303 Debbie Paton     166.000   4.0
DNC 57924 Ship of Theseus Mirror Soren Mansted     143.000   4.0 Imogen Mansted
RET 2773 George Hansa 303 Bronwyn Ponder     166.000   2.0

Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 14:35
Place Sail No Boat Name Class Skipper Fin Tim Elapsd TCF TCF Cor d T Score CREW CREW.
DNC 382 Rocketship Optimist Dexter Swinsburg     170.000   4.0
RET 1403 Hike 10.0 Optimist Alex Power     170.000   2.0



Results by : TopYacht

Footer Image