Header Image

SCCC 2020

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 3   (12/02/2020) 

Updated:  12/02/2020  7:37:30 PM

Division 1 Mixed Class YS results Start : 18:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 281 Let's Be Natural 31:52 Ben Pfitzner 1.0 Joseph Mccauley 0.758 30:04
2 184 Weapon of Choice 32:51 Fred Kasparek 2.0 Dillon Mcgrath Chris Buchanan 0.758 30:59
3 126 Puff 36:34 James Nagel 3.0 0.758 34:30
4 017 Harken 46:46 James Allen 4.0 0.811 47:12

Division 2 Mixed Class YS results Start : 18:03
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 137 Redback 39:19 Ian Brokenshire 1.0 Alan Green 0.725 35:28
2 44 Forte Forever 48:21 Richard Emms 2.0 0.862 51:52

Division 3 Mixed Class YS results Start : 18:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 288 Godzilla II 29:51 Glen Seeley 1.0 70.500 42:20
DNC 337 T Rex   Rob Mahony 2.0 72.000  
DNC 3128 Funrunner   Tim Adams 2.0 96.000  
DNC 6360 Hobie 17   Stefan Ochsenbein 2.0 80.000  

Division 4 Mixed Class YS results Start : 18:06
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 3594 Relience Ffeighteen 41:59 Peter Forster 1.0 Guy Anderson 109.000 38:31
2 3846 Solaffide 45:52 Leigh Nielsen 2.0 109.000 42:05
3 1391 Regina 52:17 Aimee Harvey 3.0 123.000 42:30
4 202799 Dash 48:31 Rick Longbottom 4.0 114.000 42:34
5 21 Green Phantom 48:07 Rick Noble 5.0 112.000 42:58
6 206004 Misties Fool 51:03 Tony Ryan 6.0 118.500 43:05
7 202645 Boat of Pain 49:16 Bruce Paine 7.0 114.000 43:13
DNC 2 Impact   Sam Freeman 8.0 Lincoln Karavas 127.500  
DNC 68 ADF Sailing   Rob Saunders 8.0 137.000  
DNC 736 Priority Road   Robin Forster 8.0 Joshua Forster Naomi Forster 95.000  
DNC 812 Rocket Fuels   Noah Taylor 8.0 Steve Hart Fergus Buckley 95.000  
DNC 883 Smoke   Michael Fortser 8.0 Andrew Forster Owen Carpenter 95.000  
DNC 20674 Gusto   Sam Bylett 8.0 118.500  
DNC 26596 Yeah Buoy!   Steve Swinsburg 8.0 114.000  
DNC 53450 Poop Deck   Emily Hogbin-bourne 8.0 Emily Hogbin-bourne 115.000  
DNC 160299 Little Puzzle   Andrew Foulkes 8.0 114.000  
DNC 202722 Ankle Biter   Stuart Allen 8.0 114.000  
DNC 202893 Watch-It   Glenn Smith 8.0 114.000  
DNC 203797 Lasser   Martin Linsley 8.0 114.000  
DNC 206747 Aeolus   Julian Taylor 8.0 118.500  

Division 6 Mixed Class YS results Start : 18:09
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper Score CREW CREW. TCF TCF Cor d T
1 382 Rocket Ship 12:24 Dexter Swinsburg 1.0 170.000 07:18
2 42 Topper 10:23 Aidan McRae 2.0 139.000 07:28
DNC 1499 Banggu   Lori Jonas-chappel 3.0 Alf Jonas-chappel 108.900  
DNC 2614 Unity Lodge   Allister Peek 3.0 166.000  



Results by : TopYacht

Footer Image