Header Image

Championship 18 - 19

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 4   (9/12/2018) 

Updated:  11/12/2018  9:09:15 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 184 Weapon of Choice Fred Kasparek 01:20:40 1.0 0.758 01:16:05  
2 183 Paris Paul Cohen 01:20:53 2.0 0.758 01:16:18  
3 281 Funkey Monks Ben Pfitzner 01:22:55 3.0 0.758 01:18:13 Ash Bryce  
4 242 Allegro David Smith 01:25:40 4.0 0.758 01:20:48  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 37 Pathfinder Peter Taylor 02:12:16 1.0 0.690 01:53:34 Adam Taylor Geoff Howarth  
2 211 Infusion Robin Malpas 02:18:27 2.0 0.690 01:58:53 Andrew Reed Robin Malpas  
3 24 Morticia Shane Kershaw 02:18:42 3.0 0.690 01:59:06  
4 236 Big Deal Matthew Francis 02:05:13 4.0 0.765 01:59:12  
5 16 Blaze of Glory Trevor Golding 02:03:43 5.0 0.780 02:00:05  
6 222 Once Bitten Rod Charles 02:03:30 6.0 0.788 02:01:06 Pauline Neil Trevor Golding  
7 4685 On a Mission Chris Green 02:16:34 7.0 0.725 02:03:13  
8 952 Quo Vadis Duncan Hayward 02:32:24 8.0 0.725 02:17:30 Brendan Stevens Bill Hanlon  
9 134 White Knight Richard Hart 02:46:23 9.0 0.725 02:30:06 Sue Hart  
10 137 Redback Ian Brokenshire 02:48:43 10.0 0.725 02:32:13 Alan Green Dave Robson  
11 116 Helms Deep Peter Brown 02:48:46 11.0 0.725 02:32:16 Peter Brown Stephen Kingham  
DNF 5 Farr to Easy Kim Barrett   15.0 0.640   Alex Tokarczyk Rosalie Roberts  
DNF 115 More Mischief Ian Hawke   15.0 0.725   Tim Martin Denis Thomas  
DNF 972 Ramelau II Mark Webb   15.0 0.725    
DUT 20 Billie Paddy Hodgman     0.690    

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 00:06
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 337 T Rex Rob Mahony 01:17:46 1.0 72.000 01:48:01  
2 1956 Breakin Wind Jack Mendham 01:14:20 2.0 67.000 01:50:57 Steffan Ochsenbein  
3 288 Godzilla Glen Seeley 01:21:15 3.0 71.500 01:53:38  
4 7 Island Getaway Robert Redfern 02:03:07 4.0 88.000 02:19:54  
5 6438 Happy - Daz Daryl Riding 02:07:20 5.0 80.000 02:39:10  
6 16895 Ishyagoer 2 John O'Donnell 02:02:50 6.0 76.000 02:41:37 Gordon Campbell  
DNF 62579 One Up Derek Young   8.0 90.500    

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 202799 Dash Rick Longbottom 01:49:33 1.0 114.000 01:36:06  
2 204600 Psycho Dan Medd 01:59:40   114.000 01:44:58 Yes
3 206004 Misties Fool Tony Ryan 02:00:14 2.0 114.000 01:45:28  
4 137517 No Name Sean Ahern 02:05:22 3.0 114.000 01:49:58  
5 202633 Lochlain Shane Hogan 02:16:35 4.0 114.000 01:59:49  
6 26596 Burgone Steve Swinsburg 02:38:43 5.0 114.000 02:19:14  
DNF 202627 Brain Damage Steve Leicester   9.0 114.000    
DNF 202722 Ankle Biter Stuart Allen   9.0 114.000    
DNF 203797 Lasser Martin Linsley   9.0 114.000    

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 169695 TU-144 Bailey Padovan 53:15 1.0 125.000 42:36  
2 169690 Moss - Quito Alex Moss 53:20 2.0 125.000 42:40  
DNF 15429 Rower Kane Rowe   5.0 118.500    
DNF 164642 Fury Patrick Marken   5.0 125.000    

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 00:12
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 1912 Peak Michael Hitchens 02:15:30 1.0 108.000 02:05:28 Belinda James  
2 569 After Thought Leo O'Keeffe 02:42:09 2.0 118.500 02:16:50  
3 3657 Super Snabb Matthew Mitchell 02:29:18 3.0 109.000 02:16:58  
4 3594 Relience Ffeighteen Peter Forster 02:36:09 4.0 109.000 02:23:15 Guy Anderson  
5 3620 Maybe Knot Bruce McLennan 02:39:33 5.0 109.000 02:26:23 Greg Breadmore  
6 3616 Ffunnily Enuff Matt Gleeson 02:40:35 6.0 109.000 02:27:19 Trish Gleeson  
DNF 1020 Seagoon Belinda James   12.0 108.000    
DNF 1844 Hawk Dougal Dow   12.0 108.000    
DNF 3062 FruFru John Knott   12.0 109.000   Paul James  
DNF 3663 Freedom G Taylor   12.0 109.000    
DSQ 5A Evelin Andards Eve Anderson   12.0 127.500    

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 00:12
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 1850 Marie Newell Jamie Brown 01:56:50 1.0 166.000 01:10:23 Catherine Keir  
1 1850 Marrie Newell Jaimie Brown 01:56:50   166.000 01:10:23 Yes
3 1797 Lord Taveners Reagan Minchin 02:12:00 2.0 166.000 01:19:31  
4 2682 Hypatia Debbie Paton 03:00:03 3.0 166.000 01:48:28 Catherine Keir  

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 00:15
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 652 SeaSerpent Edward Alexander 01:20:51 1.0 170.000 47:34  
2 1404 Breeze Poppy Poppy 01:37:03 2.0 170.000 57:05  
3 1402 Goneski William James 01:47:58 3.0 170.000 01:03:31  
4 534 Top Mark Evangeline Bisseker 01:48:08 4.0 170.000 01:03:36  
5 1268 Bubble Bath James Hawes 01:49:11 5.0 170.000 01:04:14  
6 488 Zig Zag Terrancce Mazanov 01:50:36 6.0 170.000 01:05:04  
7 382 Rocket Ship Swinburg Dexter 01:58:43 7.0 170.000 01:09:50  
DNF 1324 Emerald Hugo Adams   9.0 170.000    

Results by : TopYacht

Footer Image