Header Image

Championship 18 - 19

Hosted By Canberra Yacht Club

Race 2   (7/10/2018) 

Updated:  11/12/2018  9:06:45 PM

Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 242 Allegro David Smith 01:03:08 1.0 0.758 59:33  
2 126 Puff Stuart Minchin 01:05:31 2.0 0.758 01:01:48  
3 136 Sticky Fingers Brett Freestone 01:05:52 3.0 0.758 01:02:08  
4 183 Paris Paul Cohen 01:06:01 4.0 0.758 01:02:16  
5 184 Weapon of Choice Fred Kasparek 01:14:43 5.0 0.758 01:10:29  
6 127 Funkey Monks Ben Pfitzner 01:17:48 6.0 0.758 01:13:23 Ash Bryce  

Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 37 Pathfinder Peter Taylor 01:19:33 1.0 0.690 01:08:18 Adam Taylor Geoff Howarth  
2 24 Morticia Shane Kershaw 01:20:00 2.0 0.690 01:08:42  
3 137 Redback Ian Brokenshire 01:17:34 3.0 0.725 01:09:59  
4 5 Farr to Easy Kim Barrett 01:29:53 4.0 0.640 01:11:35 Alex Tokarczyk  
5 16 Blaze of Glory Trevor Golding 01:15:19 5.0 0.780 01:13:06  
6 50 Get Overit Steve Hart 01:21:16 6.0 0.725 01:13:19  
7 116 Helms Deep Peter Brown 01:22:41 7.0 0.725 01:14:36 Peter Brown Stephen Kingham  
8 134 White Knight Richard Hart 01:24:52 8.0 0.725 01:16:34 Sue Hart  
9 115 More Mischief Ian Hawke 01:29:34 9.0 0.725 01:20:48 Di Stafford John Jacobi  
10 145 Starlight John Wade 01:30:47 10.0 0.725 01:21:54  
11 222 Once Bitten Rod Charles 01:25:38 11.0 0.788 01:23:58 Pauline Neil Trevor Golding  
DNF 102 Gem Fever John Kennedy   14.0 0.685   Hugh Taylor Peter Hallams  
DNF 601 Blue Ghost Peter Wilkinson   14.0 0.725   Kate Corbett Hugo Wilkinson  
DUT 952 Quo Vadis Duncan Hayward     0.725   Brendan Stevens Bill Hanlon  
DUT 4685 On a Mission Chris Green     0.725    

Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 00:06
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 7 Island Getaway Robert Redfern 01:12:38 1.0 88.000 01:22:32  
2 112281 No name Peter Manley 01:09:55 2.0 81.000 01:26:19  
3 6438 Happy - Daz Daryl Riding 01:12:32 3.0 80.000 01:30:40  
4 288 Godzilla Glen Seeley 01:15:10 4.0 71.500 01:45:08  
DNF 1956 Breakin Wind Jack Mendham   6.0 67.000   Steffan Ochsenbein  

Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 202627 Brain Damage Steve Leicester 01:13:06 1.0 114.000 01:04:07  
2 202893 Watch-It Glenn Smith 01:13:40 2.0 114.000 01:04:37  
3 206004 Misties Fool Tony Ryan 01:13:50 3.0 114.000 01:04:46  
4 188827 Serenity Now! Shane Gaddes 01:14:03 4.0 114.000 01:04:57  
5 202799 Dash Rick Longbottom 01:14:06 5.0 114.000 01:05:00  
6 203797 Lasser Martin Linsley 01:14:12 6.0 114.000 01:05:05  
7 207197 No Name Fred Louis 01:18:40 7.0 114.000 01:09:00  

Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 207865 Remarkable Mark Louis 01:11:56 1.0 118.500 01:00:42  
DUT 202851 Nemo Annabelle Connery     125.000    

Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 00:12
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 1392 Sailing School Two Skipper 01:15:43 1.0 123.000 01:01:34  
2 3594 Relience Ffeighteen Peter Forster 01:09:52 2.0 109.000 01:04:06  
3 53450 No Name Harry Smith 01:16:14 3.0 115.000 01:06:17  
4 3657 Super Snabb Matthew Mitchell 01:13:56 4.0 109.000 01:07:50  
5 3620 Maybe Knot Bruce McLennan 01:14:07 5.0 109.000 01:08:00 Greg Breadmore  
6 3062 FruFru John Knott 01:16:51 6.0 109.000 01:10:30 Paul James  
7 21 Green Phantom Rick Noble 01:19:04 7.0 112.000 01:10:36  
8 1912 Peak Michael Hitchens 01:18:47 8.0 108.000 01:12:57 Belinda James  
9 1844 Hawk Dougal Dow 01:34:25 9.0 108.000 01:27:25  
DNF 3846 Demon 3 Sid Mishra   11.0 109.000    
DUT 3059 Force Majeure Govert Mellink     109.000    

Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 00:12
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 1797 Lord Taveners Reagan Minchin 01:14:51 1.0 166.000 45:05  
2 1607 CYC Sailability Aerda Lambeck 01:14:56 2.0 166.000 45:08  
3 2682 Green Machine Debbie Paton 01:15:50 3.0 166.000 45:41 Catherine Keir  
4 2773 George Bronwyn Ponder 01:20:16 4.0 166.000 48:21  
5 1850 Marrie Newell Jaimie Brown 01:35:29   166.000 57:31 Yes

Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 00:15
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score TCF TCF Cor d T CREW CREW. Vis
1 1404 Breeze Poppy Poppy 01:16:26 1.0 170.000 44:58  

Results by : TopYacht

Footer Image