Pointscore 17 18
Hosted By Canberra Yacht Club
Race 16   (7/1/2018)  Kasparek Architects
Updated: 30/1/2018 11:48:47 AM
Division 1 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
3062 |
FruFru |
John Knott |
  |
01:16:06 |
0.635 |
44:20 |
0.638 |
Paul James |
|
DUT |
2834 |
Maybe Ffiji |
Bruce McLennan |
DUT |
  |
0.759 |
  |
  |
Greg Breadmore |
|
Division 2 MIXEDCLASSYS results Start : 00:03
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
184 |
Weapon of Choice |
Fred Kasparek |
  |
01:03:51 |
0.686 |
41:19 |
0.684 |
|
|
DNF |
33 |
Make Believe |
Kim Ballantyne |
DNF |
  |
0.858 |
  |
  |
James Allen |
|
Division 3 MIXEDCLASSYS results Start : 00:06
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
952 |
Quo Vadis |
Duncan Hayward |
  |
01:15:29 |
0.778 |
52:59 |
0.776 |
Brendan Stevens |
Bill Hanlon |
2 |
5 |
Farr to Easy |
Kim Barrett |
  |
01:27:34 |
0.782 |
54:32 |
0.780 |
Alex Tokarczyk |
|
3 |
163 |
Razzle Dazzle |
Bruce Hall |
  |
01:20:35 |
0.768 |
55:50 |
0.756 |
|
|
4 |
116 |
Helms Deep |
Doug Witschi |
  |
01:13:52 |
0.846 |
56:22 |
0.848 |
Peter Brown |
Stephen Kingham |
5 |
236 |
Big Deal |
Matthew Francis |
  |
01:09:29 |
0.908 |
59:40 |
0.888 |
|
|
6 |
137 |
Redback |
Ian Brokenshire |
  |
01:20:16 |
0.835 |
01:00:28 |
0.809 |
|
|
7 |
115 |
More Mischief |
Ian Hawke |
  |
01:25:23 |
0.792 |
01:01:01 |
0.774 |
|
|
DUT |
60 |
Camelot |
Graham Jones |
DUT |
  |
0.778 |
  |
  |
|
|
DUT |
102 |
Gem Fever |
John Kennedy |
DUT |
  |
0.834 |
  |
  |
Hugh Taylor |
Peter Hallams |
DUT |
972 |
Ramelau II |
Mark Webb |
DUT |
  |
0.725 |
  |
  |
|
|
Division 4 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
16895 |
Ishyagoer 2 |
John O'Donnell |
  |
01:08:56 |
0.630 |
57:08 |
0.630 |
Rob Mahoney |
|
2 |
6438 |
Happy - Daz |
Daryl Riding |
  |
01:10:04 |
0.709 |
01:02:06 |
0.686 |
|
|
DNF |
01 |
Seagull Shuffle II |
Jack Mendham |
DNF |
  |
0.842 |
  |
  |
|
|
Division 5 MIXEDCLASSYS results Start : 00:09
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
62579 |
No Name |
Derek Young |
  |
01:00:11 |
0.563 |
37:26 |
0.570 |
|
|
2 |
963 |
Tre Venti |
Rohan Armstrong |
  |
01:05:46 |
0.533 |
40:45 |
0.518 |
|
|
Division 6 MIXEDCLASSYS results Start : 00:12
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
202722 |
Ankle Biter |
Stuart Allen |
  |
01:04:59 |
0.836 |
47:39 |
0.840 |
|
|
2 |
206004 |
Misties Fool |
Tony Ryan |
  |
01:04:55 |
0.904 |
51:29 |
0.900 |
|
|
3 |
188827 |
Serenity Now! |
Shane Gaddes |
  |
01:03:39 |
0.942 |
52:36 |
0.934 |
|
|
4 |
202633 |
Lochlain |
Shane Hogan |
  |
01:15:31 |
0.807 |
53:28 |
0.797 |
|
|
DNF |
154334 |
Upside Brown |
Simon Brown |
DNF |
  |
0.915 |
  |
  |
|
|
Division 7 MIXEDCLASSYS results Start : 00:15
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
1624 |
Southern Aurora |
Geoff Comfort |
  |
01:25:44 |
0.913 |
01:01:38 |
0.904 |
|
|
DNF |
53450 |
Chop Stix |
Michaela McGrath |
DNF |
  |
0.835 |
  |
  |
|
|
Division 8 MIXEDCLASSYS results Start : 00:15
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
2578 |
Chapel Of Love |
Andre Webster |
  |
58:53 |
0.934 |
51:38 |
0.930 |
|
|
2 |
2577 |
Paris |
Paul Cohen |
  |
01:05:20 |
0.899 |
55:09 |
0.877 |
|
|
Division 9 MIXEDCLASSYS results Start : 00:18
Place |
Sail No |
Boat Name |
Skipper |
DidNot |
Elapsd |
AHC |
Cor'd T |
CHC |
CREW |
CREW. |
1 |
1850 |
Green Machine |
Al Peek |
  |
54:55 |
0.861 |
28:29 |
0.848 |
|
|
DNS |
1402 |
Speedy |
William James |
DNS |
  |
0.931 |
  |
  |
|
|
Results by : TopYacht
Close Window |
Print
This Page
LinkBack : back to Series Index